Philips, 6.000 Çalışanını Daha İşten Çıkaracak

Dünyanın en büyük elektronik ürün üreticilerinden bir tanesi olan Philips ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Şirket tarafından yapılan açıklamada, küresel çapta 6.000 kişinin işten çıkarılacağı ifade edildi. Philips, geçtiğimiz yıl içinde de 4.000’den fazla çalışan ile yolları ayırmıştı.

Bugün yapılan açıklamalarla birlikte Philips’in toplam 10 bin çalışan ile yolları ayırdığını belirtmiş olalım. Bu rakam, şirketin toplam iş gücünün yüzde 13’üne denk geliyor ki bu küçümsenecek bir seviye değil. Tüm bunlarla birlikte, çıkarılmasına karar verilen 6.000 kişinin 1.100 kadarının Amsterdam ve Eindhoven kentlerindeki çalışanlardan oluştuğu da belirtildi.

Philips’teki işten çıkarma kararının nedeni biraz farklı

2022-2023 dönemi, teknoloji devleri arasında toplu işten çıkarmaların yaşandığı bir dönem oldu. Bu bağlamda Netflix, Microsoft, Alphabet (Google), Amazon ve Meta (Facebook) gibi şirketlerin tamamı toplu işten çıkarma yaptı. Bu kararların ortak bir nedeni vardı. Maliyetleri düşürmek. Aslına bakacak olursak Philips’in aldığı toplu işten çıkarma kararının nedeni de maliyetleri düşürmek. Ancak şirketin biraz farklı sorunlar yaşadığını söyleyelim.

Philips, geçtiğimiz yıllarda sancılı bir sürecin içine girdi. Şirket, uyku apnesi için kullanılan Sürekli Pozitif Havayolu Cihazı (CPAP) ile bu cihazın vantilatörünü zehirlenme nedeniyle geri çağırdı. Bu geri çağırma, 3-4 milyon kadar ürünü kapsıyordu. O günden beri kolay kolay toparlanamayan şirket, 2022 yılı sonu itibarıyla 1.7 milyar euro net zarar açıkladı. Hal böyle iken Philips’in toplu işten çıkarmadan başka bir çaresi kalmamış gibi görünüyor…

Yorum yapın

bypuff.com vozol stlpuff.com vapeayr.net seniorpuffs.com shoppuffer.com vozol10000.com