Microsoft-Activision Birleşimini The Last of Us Kurtarabilir

Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın alacağını açıklamasının ardından herkesin gözü bu anlaşmaya çevrilmişti. Öyle ki son bir yılda Sony’den ABD Federal Ticaret Komisyonu’na (FTC) kadar birçok farklı yerden birleşmeye karşı hamleler geldi. Bu hamlelerin ana odağı ise iki şirketin birleşiminin rekabeti azaltacağıydı.

Arap saçına dönen satın alım hakkındaki tartışmalar devam ederken dün ise Activision Blizzard’ın bir yöneticisinden açıklama geldi. Lulu Cheng Meservey isimli yönetici, Twitter’dan yakın zamanda yayınlanan başarılı oyun uyarlaması The Last of Us dizisine atıfta bulunarak Microsoft-Activison birleşimine izin verilmesi çağrısında bulundu.

Activision yöneticisine göre Sony’nin oyunlardan dizilere kadar birçok konuda rakipsiz olması, Microsoft-Activision birleşimi konusunda endişeye gerek olmadığını gösteriyor

Meservey, gönderisine The Last of Us dizisinin başarısına dem vurarak başladı. Bilindiği üzere aynı isimli popüler PlayStation oyununun uyarlaması olan yapım, kısa sürede tüm dünyada beğeni topladı ve daha iki bölümü çıkmışken ikinci sezon onayı almayı başardı. Meservey de bu başarıya dikkat çekerek ABD Federal Ticaret Komisyonu’na seslendi.

FTC, Aralık 2022’de Microsoft’a dava açmıştı. Buna neden olarak ise Activision ile birleşimin, bazı oyunların Microsoft konsollarına sınırlanma ihtimali nedeniyle oyun pazarındaki rekabeti engelleme ve şirketin rakiplerini bastırma ihtimali gösterilmişti. İşte Meservey de gönderisinde buna dikkat çekerek bir endişeye gerek olmadığını vurgulamak istedi.

Activision yöneticisi, paylaştığı tweet’te Sony’nin sahip olduğu Naughty Dog tarafından geliştirilen The Last of Us’ı, Sony Pictures Television ve PlayStation Productions’ın yaptığını belirtti. Meservey devamında ise Sony’nin yalnızca oyunlarda değil, aynı zamanda diziler, filmler ve müzik konusunda da rakipsiz olduğunu söyledi. Buna örnek olarak da The Last of Us dizisinin 10 yıl önce çıkan oyuna tekrar ilgi oluşturmasını gösterdi.

Kısacası Meservey, Sony’nin FTC korumasına ihtiyacı olmadığını ve piyasadaki liderliğinin bu anlaşmadan etkilenmeyeceğini vurgulamaya çalışıyor. Yönetici ayrıca şirketin konsol pazarını domine ettiğine de dikkat çekiyor.

Yorum yapın

vozol 10000 vozol 12000 vozol 12000 vozol 10000 vozol puff dizipal